Harrachov,Špindl 13.8

  Tentokrát vyrážím na jednodenní výlet s kamarádem Horácem (GTS1000 - to má ve Třebový skoro každej kromě mě:-))), jeho přítelkyní Hankou FZS 600 a jejím ťkou,který sedlá XJR1300. Cestou tam volím variantu přes HK a Novou Paku. Cestu nám znepřijemňuje třídající se déšť,ale nakonec úspěšně dorážíme do Harrachova.Projíždíme skrz středisko přímo k hornickému muzeu.(info viz níže).Po prohlídce se přesunujeme do centra Harrachova.Okukujeme můstky a dáváme si dlabanec ve zdejší Bistro-restauraci.Jídlo docela dobrý,ale hospoda byla jedna velká splácanina všech možných výdob.Typická ukázka toho jak to nemá vypadat.Počasí se zatím umoudřilo a my se přesunujeme do Špindlerova mlýna.Zde máme v plánu navštívit bobovou dráhu(info viz.niže),po chvilce hledání a blbnutí na pěší zoně s motorkama nacházíme správnou cestu k atrakci.Z Horácem dáváme každý 2 jízdy,Hanka s Taťkou zůstaly dole(nevědí o co přišly:-)). Pro mě to byla premiéra a moc příjemný zážitek. Doba natolik pokročila že prohlídku samotného Špindlu omezíme jen na pár fotek a otáčíme směrem domů.Zpět jedeme přes Trutnov a Náchod.Tato cesta se nakonec ukázala jako příjemnější.....no i když...nebejt toho ztracení se ve Vamberku....Konec výletu nebyl zrovna idilickej,nicméne kolem 22h přijíždíme zdárně domů.

Hornické muzeum a prohlídková štola byly otevřeny v březnu roku 2003 v úrovni bývalého štolového patra. V muzeu jsou ukázky minerálů fluoritových ložisek, nástroje a pomůcky používané při těžbě, mapy a fotografie dokumentující práci na zdejším ložisku.

Prohlídková štola je dlouhá zhruba 1000 m, trasa vedená typickým prostředím rudného dolu je vysypána štěrkovou drtí a osvětlena, průměrná roční teplota je 10–12°C (návštěvníkům doporučujeme teplejší oblečení).

Návštěvníci jsou vybaveni ochrannou přilbou a pláštěm a kromě kompletního těžního stroje zde uvidí důlní vozy, akumulátorovou lokomotivu, důlní nakladač aj. Prohlídka s výkladem průvodce trvá asi jednu hodinu a návštěvníci poznají práci v dnes již neexistujících rudných dolech. Hornické muzeum je otevřeno od 1.5. do 31.10. út-ne 9:00-17:00

Špindlerovská bobovka byla postavena v roce 1997 jako první projekt tohoto druhu v České republice a patří podle názoru špičkového výrobce unikátní technologie z jeho 330 realizací mezi tři najatraktivnější projekty tohoto druhu na světě! Včetně dopravního zařízení má délku 1.400 m a jezdec si při jízdě s průměrným sklonem 7,03 % užije 22 zatáček, 5 jumpů (terénních zlomů) a tři tunely.

Dospělí:
1 jízda 80,-Kč
5 jízd 330,-Kč

 www.bobovka.cz , www.ados-harrachov.cz/hornicke-muzeum.html