Jak správně namazat řetěz

 

JAK NAMAZAT ŘETĚZ?

1.OČISTIT - řetěz zbavíme nrubých nečistot, naneseme čistič řetězu a  odstraníme nečistoty. Na závěr otřeme řetěz do sucha.

2.NAMAZAT - po 15 minutách nastříkáme řetěz olejem. Stříkáme zezadu na rozetu a nanášíme mazivo na vnitřní stranu destiček tak, aby hlavní proud směřoval na okraj válečku (viz obrázek).  Velmi lehce můžeme namazat i těsnící kroužky kvůli jejich případnému vnějšímu vysušení čističem.

3.OČISTIT - po 15 minutách otřeme hadrem. Olej se dostane do všech potřebných míst a pomalu z něj zmizí těkavé složky. Nakonec zůstane pouze lepivé, ztuhlé mazivo.

4.HOTOVO

 

 NEJČASTĚJŠÍ CHYBY

  • namazat řetěz hned po jízdě dokud je teplý - prach, který se během provozu zachytí na řetězu, vytvoří s čestvě nastříkaným olejem výbornou brusnou pastu, která se díky teplému oleji dostane téměř kamkoliv a trvanlivosti řetězu rozhodně nepřidá

  • mazání bočních destiček - hlavní pracovní kluzná plocha řetězu (čep a pouzdro řetězu) je u těsněných řetězů namazána již z výroby a utěsněna tesnícími kroužky. Tyto těsnící kroužky jsou mezi bočními destičkami a spolehlivě hlídají prostor "uvnitř" řetězu. Jejich namazáním nic nezískáme, naopak vytváříme prostředí pro vznik mastných agresivních slepenců z oleje a prachu.

  • montáž nového řetězu na poškozená řetězová kola (mají "žraločí" zuby)

Tedy je lepší mazat řetěz méně často, ale pořádně.  Dobře ošetřený řetěz má velký vliv na jízdní vlastnosti  a výkon motocyklu.

 

 

KDY JE ŘETĚZ ZRALÝ NA VÝMĚNU?

  • musíte ho napínat každých cca 500km - pozor: charakteristika některých řetězů je, že se jako nové (prvních cca 1000km) výrazně vytáhnou, ale potom další tisíce kilometrů pevně odolávají dalšímu vytažení - tento případ není na závadu, jiné typy řetězů se vytahují průběžně po celou dobu živostnosti 

  • z řetězu vytéká hnědá tekutina - poškozené těsnící kroužky

  • řetěz lze volně vytáhnout z ozubení rozety - poškozené těsnící kroužky

  • nadměrné vytažení řetězu - většina výrobců uvádí v manuálu max. délku daného počtu článků nebo lze orientačně použít měrky u napínáku řetězu

  • ideální je použít k posouzení speciální měrky vytažení řetězu, ale málokterý běžný uživatel je má k dispozici