Vysoké Tatry 2001

  Tohle byla moje první velká cesta za hranice na mašině.Důvodů proč zrovna do Tater bylo několik.V mládí sem tam byl několikrát a vždycky sem tam rád jezdil.Jsou to pro nás nejpřístupnější opravdové velehory.Rozumná vzdálenost(nějakejch 400km).A samozřejmě ceny,i když jak kde.Ale proti alpám je to levná atrktivní dovolená.No a taky to měla bejt průprava na plánované Chorvatsko.

1 den

    Cesta až za Žilinu byla bezproblémová,ale u Martina jsme vjeli do lijáku a bylo to v pr.. Obloha beznadějně zamračená.Čekáme na zastávce až to trochu přestane a jedem dál.I když sme po cestě moc nezmokli,přes celý slovensko bylo pěkně hnusně a tatry samozřejmě nebyli ani vidět.Bohužel podobné počasí nás čeká další 3dny,takže plány se musely značně zredukovat.V kempu při stavění stanu zjišťujeme že vrcní plachtu sme nechali doma a vezeme jenom ten základ s tou síťkou - o-ou :-) Takže jdeme na recepci a zjišťujeme chatku - áno máme pre 4 osoby - 1000Sk(to proto že sem vybral ten nejluxusnější kemp).Jenže v tu chvíly,unavený prochladlý bereme cokoli a sme rádi že si užíváme komfortu.

2 den

    Druhý den s čistou hlavou hledáme levnělší bydlení.Pouhých 0,5km pod tímto kempem Nacházíme Športkemp a v něm ubytování v chatkách za 200 na os.Tak,to by sme měli.Nebyl to žádnej luxus ale 30m vedle byla knajpa,takže pohoda.Ovšem vzhledm ke špatnýmu počasí nebylo co  jinýho dělat,takže jsme alespoň využily možnost krytého bazénu v nedalekém drahém kempu a zajeli za mírného chcánku do nedalekého Starého Smokovce.

3 den

    Konečně! Po obědě se vyjasňuje.Jenže za odpoledne se toho už moc nestihne.Jedeme na menší výlet do jeskyní blízko Štrby,moc hezké.Nejlepší byla ta vesnice přední.Tam člověk poznal jak vypadá realita když se sjede z hlavního tahu.Nesilnice,vošklivý baráky,vošklivý děti,vošklivý psi a jeden malej krámek jak z roku 1983 -Taky zážitek.Dále jedeme na Štrbské pleso.

Ignorujeme záchytné parkoviště a jedeme až na horní,ale nikomu to nevadilo.Rozumná procházka,posezení u jezera,krásný pohled na Solisko a další kopečky,takže první den kdy vidím že jsme v Tatrách.Na další den ihned plánuju tůru - přes téryho chatu,priečné sedlo a druhou dolinou zpátky:No docela mám obavy jak to Verča zvládne,jenže to ještě netuším jak to všechno dopadne............

4 den

    Brzo ráno vyrážíme na električku,počasí vypadá dobře.Vyjedeme zubačkou na Hrebienok.Vyrážíme směr Nálepkova chata (dneska se jmenuje jinak,ale nemůžu si vzpomenout) okolo obrovského vodopádu.Počasí nádhera,čas je výborný,mám radost.Jenže - i když sem uměl naspaměť skoro celou mapu Tater,spletl jsem odbočku.Bylo mi divný že stromy sou čím dál vyšší a celkvě to nevypadá že by sme stoupaly.A doprdele.vraceli sme se do tatranský Lomnice.Takže to můžem votočit.Na nálepkovu chatu(cca1450) sme dorazily asi o 1,5hod později takže plán se zhroutil a já by nas..nej.Do večera by sme to těžko stíhaly a taky už sme měly v nohách zbytečný kilometry.Volím náhradní a jednodušší trasu.Jdeme po tatranské magistrále na skalnaté pleso,bylo to taky hezký,nakonec se to líbilo i Verče.

Akorát ten sestup do Tatr.Lomnice byl dost dlouhej a namáhavej.Večer sme to šli zapít a potkali sme v kempu motorkáře,zdělili sme si dojmy,vožraly se,poblily a šly spát. Vskutku vydařený den v horách.

5 den

    Dnešek je odpočinkový.Volíme výlet na motorce na termální koupaliště Bešeňová,relaxace v teplý vodě ja příjemná,ale ten nejteplejší bazén to už bylo moc(37C).Navíc jsem zjistil že ty sírový výpary z vody mě nějak nedělaj dobře,takže vyrážíme ještě jednou projet tatry s myšlenkou vyjet po nějaký silnici na nějakou horskou chatu,jenže v šude zákaz vjezdu a žádná odvaha,Prohlídeneme si St.mokovec,Tatr.Lomnici  a jedeme balit.

6 den

      Cesta zpět proběhla celkem rychle a bez problému.Počasí přálo.Sice  nevyšlo všechno podle mých představ,ale vrátily sme se v pohodě.Takže dobrý. Najeli sme asi 1000km,celý to stálo asi 4 - 5000kč za voba.  A za měsíc do Chorvatska....hurá.

Tak si tak řikám kde sem na to v tý době bral - dneska bych na to neměl. :-)))))))Jízdenka na hrebienok 90Sk(2001)
 

Další fotky: