Kutná Hora 09/07

Středověký důl

   Po delší době krásná neděle - to se musí využít.Kutná hora se nabízela jako ideální cíl.Vzdálenost z České Třebové 100km,je to jedno z nejvýznamějších historických měst v ČR(UNESCO) a ještě sem tam nebyl.Hlavní cíl který mě zaujal byla středověká důlní štola kde se těžilo stříbro.
  Prohlídka začíná v Hrádku kde je muzeum stříbra.Tam návštěvníci vyfasují bílé pláště(perkytle),přilbu a baterku.Potom se vyrazí ke vchodu do štoly.Jenže ten je jinde než muzeum,takže vyrazí výprava bílých kápí do ulic a lidi maj aspoň co fotit.Do štoly se sestoupí po 160ti schodech.Samotná štola je asi 250m dlouhá.V nejužším místě 40cm široká a v nejnižším asi 120cm,takže nic pro klaustrofobiky.Je to docela akční a když se ktomu přidá procházka po historickém jádru města,je to pěknej vejlet.Od Hrádku až po chrám sv Barbory se naskýtá nádherný výhled na Kutnou horu a okolí.Také je zde známá kostnice,tu až nekdy příště.
  Po cestě zpátky jsem se ještě zastavil ve Slatiňanech. Je tam zámek,známý hřebčín a park.Když se jede kolem stojí zato se zastavit,ale 100 kiláků bych se sem nehnal.
  Celkově to hodnotím jeko skvělou projížďku se zajímavým cílem.