Český Šternberk, Konopiště 

   Konečně se mi letos povedl v rámci jednoho dne pořádný výlet.Volba padla na oblast kolem čekého šternberka(nikdy jsem tam nebyl).Sice jsem vyrazil opět sám,ale bylo tak krásně že to bylo rozhodně lepší než někoho přemlouvat nebo sedět doma.Pro cestu tam a zpět jsem zvolil rozdílné trasy aby člověk viděl co nejvíc. 

  Vyrážím z Č.T směr Polička, Havl.Brod.Tam odbočuji směr Ledeč n.Sázavou.Začíná pěkná krajina kolem Sázavy.

V Ledči dělám krátkou zastávku na focení.Místní zámek na skále tu tvoří krásnou dominantu.

Dál by se dalo pokračovat posázavím na Zruč,ale kvůli času jedu směr D1.Po cestě se přejíždí most přes nádrž Želivka.Stojí za to,tu zastavit a chvíli pokoukat na vodní hladinu.Po rychlé vložce D1 přijíždím k hradu Český Šternberk.Když se přejede most přes řeku,je na hrad překrásný výhled.Až kýčově fotogenický. 

Od parkoviště se jde jen asi 3min do kopce k hradu.Z nádvoří je opět naprosto kouzelný výhled.Přicházím přesně na začátek prohlídky.Opět využívám vstupenky zdarma(jinak 85kč) vrámci cestovní knihy(www.cestovnikniha.cz).Prohlídka trvá asi hodinu.Interiery hradu jsou celkem bohatě vybaveny a je tu na co koukat.Není to žádná gotická strohost.Jedno patro hradu dodnes obývá pokračovatel rodu Šternberků.Po prohlídce jdu ještě na vyhlídkovou věž asi 200m od hradu.Jedná se o obranou kamennou věž zvanou hledomorna.Po dostatečném pokochání sedám na stroj a odjíždím směr Konopiště.

  Po projetí Benešovem asi po kilometru přijíždím k placenému parkovišti u Konopiště.Původně jsem se chtěl podívat jen kolem zámku a do muzea motorek.Ale když už sem došel až na nádvoří tak jsem těch 125 za vstup dal.Jsou tu 3 prohlídkové okruhy.Zvolil jsem 2.Byla zrovna na časovém programu.Vnitřek zámku je opravdu bohatý,jako jeho poslední významný obyvatel Ferdinand D´este( ten co ho zastřelili v Sarajevu).Jsou tu rozsáhlé zbírky zbraní různého druhu.Jedna chodba je do posledního místečka posetá parožími z lovů.František Ferdinand byl vášnivý lovec.Má na triku asi 300000 nebohých zvířátek.Už na přelomu 19a20 st. zde zavedl elektřinu a nechal vybudovat luxusní výtah.To sem fakt na jiným zámku neviděl.Historickej výtah s polstrovaným gaučem a čudlíkama podle pater.Na konopišti je toho hodně k vidění,ale taky to něco stojí.kdyby ste chtěli projít všechny okruhy zaplatíte 440kč.Ale prohlídky jsou rozhodně zajímavé.U zámku je rozsáhlý park a skleník(tam jsem ale nějak nedošel).po prohlídce jsem šel zpět k parkovišti kde je zmíněné muzeum motorek.Pokud máte vstupenku z hradu je 50%sleva. 

  Muzeum obsahuje hlavně Jawy a ČZty,na poměrně malé ploše je tu nahečmáno dost exponátů od Jawy Williers přes pětistovky, sportovní kousky až po současné 650tky.
Po této prohlídce už jsem si připadal dostatečně nadopovaný informacema a zážitkama.Blíží se večer je stále krásně.Nasedám na mašinu a s příjemným pocitem 165km před sebou odjíždím domu.Tentokrát směr Čáslav,Chrudim.

  Aby toho nebylo málo.Omylem zajíždím k zámku Jemniště.Pěkná zahrada,pěknej zámek.Udělám poslední fotky a už skutečně mířim k domovu.

Na závěr:Naprosto povedenej vejlet se spostou zajímavách cílů.Bomba počasí co víc si přát...............už bych zas někam jel.

Pár info:
Šternberk - vstup 85,parkoviště 20(neplatil jsem)
Konopiště - vstup 125,parkoviště 30
Muzemum jawa - vstup 100,poloviční 50
Hambáč ve stánku 32 :-)