Pelhřimov,Telč 9/08

  Z Města rekordů do malebné Telče

   Už jsem ani nedoufal že se na konec sezony podaří uskutečnit tak krásný výlet. Tentokrát padla volba na muzeum rekordů v Pelhřimově a malebnou Telč vzdálenou asi jen 32 km. Opět nejedu sám. Vyrážíme s Péťou a Laďkou,kteří sedlají zlatého Fazera.

  Jen co opadne ranní opar, před devátou ranní vyrážíme. Jedeme s modrou oblohou nad hlavou přes Hlinsko, Havl.Brod až do Pelhřimova. Po zaparkování u Alberta zamíříme do asi nejznámější atrakce tohoto města – muzeum rekordů a kuriozit, které je umístěné ve věži vstupní brány do historického centra. Expozice zabírá 4 patra. Jsou zde k vidění např. Obří pyžamo,zimní bunda,spacák,pletená čepice,asi 3metrový zubní kartáček a štětec, 5 metrová velikonoční pomlázka atd. Naproti tomu jsou zde také miniaturní exponáty, např. nejmenší šlapací kolo (dlouhý asi 15cm), asi milimetrový lodičky z papíru, nejmenší funkční motorka kterou postavil náš Českotřebovák,ale bohužel nebyla zrovna v muzeu. Z dalších kuriozit se dá jmenovat třeba sochy vyřezávané pouze motorovou pilou,plně funkční celodřevěné kolo a další některé doslova hovadiny. Kromě exponátů je zde plno fotografií které zachycují další kuriozity. Pokud se toho chcete dozvědět co nejvíc je třeba číst všudypřítomné popisky a informace k rekordům. To,ale člověka moc nebaví, takže kouká hlavně nato co není třeba číst. Expozicí ve věži ale prohlídka exponátů nekončí. Pokračujeme do asi 200m vzdáleného domku kde je výstava Zlaté čeké ručičky. Nejzajímavější jsou asi věci ze sirek (kytara,housle,loď atd.), dále pak obrazy z rýže a těstovin a také asi 2 metrový kaleidoskop.



Po prohlídce naše kroky směřují k vyhlídkové věži. Po cestě si prohlédneme  pěkně zrekonstruovnané čtvercové náměstí a zachvilku už stoupáme po 148 schodech na rozhlednu. Pelhřimov máme jak na dlani. Nastal čas se poohlédnout  po nějakém obědě. Za náměstím zalejzáme do Restaurace Střepina. Interiér je obyčejný,ale mají tu nekuřáckou místnost a hlavně jsme se dobře najedli za velmi slušné peníze. Takže doporučuji.

  Dostatečně nasyceni Pelhřimovem a jeho atrakcemi vyrážíme do Telče. Tady musím podotknout že trasa mezi Pelhřimovem a Telčí je velice příjemná a nabízí skvělé svezení. Silnice má slušný asfalt a vine se pěknou krajinou a nejedná se o vyloženě hlavní tah. V Telči zastavujeme na nábřeží odkud se nabízí až kýčovitý pohled přes vodní hladinu na siluetu historického centra.

Běháme po nábřeží s foťákama, aranžujeme motorky a nemůžem se vynadívat na zrcadlový obraz města ve vodě. Lidi už z nás asi měli srandu. Po této foto zastávce se přeusunujeme do historického jádra. Nádherné telčské náměstí není třeba nějak extra popisovat. Jako první atrakci volíme vyhlídkovou věž u zámku. K pokladně vedou opravdu hodně úzké točité schody.Po vystoupání do 1 patra málem narazíte na dva věžní zvony. Přímo se nabízí si zazvonit. To jsem taky udělal. Po té co se rozezněl ten šílenej kravál kterej má pěkně dlouhej dozvuk, si čtu nápis – zákaz zvonění na zvony :-) No nic už se stalo. Z věže je samozřejmě krásný výhled a je pěkně vidět, jak celé Telčské náměstí i se zámkem obklopuje voda. Je to fakt super.
Dále navštěvujeme zámeckou zahradu a Telčský dům ve kterém je výstava různých skřítku z různých pověstí. Ve sklepní expozici se studánkou jsou instalovány různě nasvícené keramické postavy.
Vzhledem  ktomu že ještě máme čas,rychle stíháme prohlídku zámku. Volíme trasu B,soukromé pokoje. Interiery jsou pěkně vybaveny a i průvodkyně byla sympatická. Výklad tak trochu zpívala,Bylo to roztomilý.
Čas se nachýlil a my to máme domů 150km. Takže startujeme naše stroje a s příjemným pocitem hóódně dorýho výletu míříme k domovu. Ještě zmíním že i trasa z Telče do Jihlavy nabízí moc pěkné svezení.

19:22 jsme doma,už byla docela kosa,ale jinak všechno super.
Celkem jsme najeli asi 325km.


Vstupy:
Muzeum rekordů 50,- (cestovní kniha,ale jen do muzea ve věži)
Věž v pelhřimově 15,-
Věž v Telči  20,-
Telčský dům  45,- (cestovní kniha)
Zámek 80,-