Polsko-Uranová Štola,Ladek Zdrój 5/08

    Polské pohraničí má co nabídnout,ale bacha na silnice.

Když se rozhodujete kam na výlet a bydlíte v rozumné vzdálenosti od Polských hranic,rozhodně nezapomeňte polské pohraničí zahrnout do výběru.Málo kdo ví kolik turistických zajímavostí je kousek za hranicemi. Jako cíl jsem si vybral Medvědí jeskyni v Kletně.Asi 15 km od hranic(přechod Staré město pod sněžníkem).

Vyrazil jsem směr Štíty,Hanušovice,Staré město.Celá cesta je,co se týče okolní krajiny,poměrně atraktivní.Nejdříve výjezd Lanškrounského Laudonu,potom pohodový úsek Ruda n. Moravou-Hanušovice a od tud krásným údolím podél řeky až po stoupání serpentinami ke státní hranici.Moc pěkné svežení.V Polsku se silnice znatelně zhorší.Ale krajína je pořád nádherná.

Přijíždím do Kletna na záchytné placenné parkoviště pro jeskyni.Přichází ke mě parkovišťák,už zdálky na mě divně kouká.Zděluje mi že pokud nemám rezervaci tak se do jeskyně nedostanu - lístky jsou vyprodané.A sakra....v tom mi nabízí že 1km odtud je zpřístupněná uranová důlní štola.Takže co mi zbejvá nežli vyzkoušet náhradní program. Přijíždím na malé nepalcené parkoviště v lese. kousek ve stráni je malý domek s pokladnou - lístek za 9zl.Vchod do štoly je prakticky u silnice - nemusí se nikam chodit.(ta jeskyně je od parkoviště 1,5km).Za chvíly si pro nás příjde zpřevodník.Při vstupu si každý nasadí stavařskou ochrannou přilbu.Prohlídka je asi 200-300m dlouhá.Je k vidění skladba horniny,vagónky,zbíječka a hrníčky horníků.Počátek dolu je datován někde k 16 století.těžilo se zde železo,uran a hlavně fluorit.V jednom místě je dokonce měřič radioaktivity,takže se návštěvníci nemusí bát.Podle map byl důlní labyrint opravdu rozsáhlý.Zpřístupněný úsek je jen malinký zlomek. Výklad v polštině je trochu nezvyklý a trochu srandovní.Rozuměl jsem tak 40%.Takže něco jsem se dozvěděl. Ještě musí zmínit Bikers bar těsně přd parkovištěm do jeskyně.Příště se tam stavím.

Dál jsem pokračoval do lázeškého městečka Ladek Zdrój.Prohlídl jsem si jen hlavní lázeňskou část.Hlavní barák s pramenama a kněmu načančaný park s fontánou na křivo(schválně).Zbytek města není tak zajímavý.Zahnul jsem do nějaký uličky a byla hnusná jak v Polsku:-).S těhle městeček je nejhezčí Polanica.
Přímo u řeky tam maj docela zajímavou hospodu,něco jak v krumlově.

  Domů jedu po silnici co vede od Klodzka přes Mladkov a pastviny . Je nutné zmínit že kromě silnice od klodzka jsou silnice docela hrozný.Nejhorší je když mají v nějaký vesnici kostky a vy to nečekáte a třeba v 70ti vjedete na ten tankodrom.To je fakt hrůza.

Jinak příjemnej půldenní okruh s pěknými místy po cestě.Cca 220km.

V okolí je další důl Zloty Stok.Taky se na něj chystám.ten je  turisticky ještě zajímavjejší.