Polsko-Kopalnia zlota 7/09

 Zase v polsku

  Už byl nejvyšší čas podniknout nějakej příjemnej výlet. Volba padla na celkem známou zlatou štolu v Zlotym Stoku který hraničí s ČR na severozápadním cípu Jeseníků. Vyrážíme tentokrát 3 mašiny (to už je na mý samotářský poměry úplná kolona :-).
Cesta až do Ladek zdrój je stejná jako loni,když jsem jel do uranového dolu(výlety 08).Takže po překročení hranice mě nepřekvapila mizerná skorosilnice. Ovšem to co následovalo z Ladeku zdrój směrem na Zloty stok, předčilo všechna očekávání. Vzhledem k hroznému stavu se 18 kilometrový úsek se zdál snad dvojnásobný. Silnice vedla lesem s mnoha zatáčkami.Na kvalitním asfaltu by to bylo i docela dobrý svežení,ale ty rygóly co tam byly..kam se na ně hrabou naše silnice.

No nic,nakonec jsme zdárně dorazily do cíle,který je mimochdem od příjezdu do obce velmi dobře značený. Už při příjezdu je znát že se jedná o poměrně profláklou atrkci.Parkování zdarma, přímo u štoly.

Hlavní dominantou zlatého areálu je červená budova se  dvěma komíny a vcelku stylovou restaurací.Hned vedle je vchod do podzemí,o pár metrů dál pěkný vodopád a ještě roztomilé nádražíčko s vyhýbčičkou a vláčíčkem(po polski pomarančovy tramvaj)

Takže hurá na prohlídku,vstup je 13zl. Exkurze zahrnuje prohlídku dvou štol mezi kterými je asi 15min přechod po venku. Ujímá se nás týpkovitě vypadající průvodce. Ovšem když spustí jeho rychlou polštinou,opouštějí nás iluze o tom že je polštině alespoň trochu rozumět. Takže se omezujeme na vizuelní prohlídku s občasným domyšlením si co asi chtěl říct. Jedna zmála zajímavostí kterou jsme pochytily,byl údaj o množství vytěženého zlata na jednu tunu zeminy.... pár gramů. No nic moc. Roční výtěžnost zlata se pohybovala řádově v desítkách kilo. Poslední zlato zde vytěžili v roce 1962. Prohlídka zahrnuje tři hlavní atrakce: Jízda klouzačkou, podzemní vodopád a na závěr jízda důlním oranžovým vláčkem. Dále pak jsou zde naaranžovány 2 expozice: alchymistická laboratoř i s alchymistou a poklad ze zlatých cihel - docela pěkný. prohlídkově zajímavější je každopádně 2 štola, připadáte si víc jako v jeskyni.

 Dále jsme pokračovali do 10km vzdáleného Kamience zobkovickeho omrknout zdejší zámek ,který mě zaujal na fotkách z internetu..Po příjezdu na parkoviště nás velmi upovídaný pán skásnul o 2 zlotky.Po vyslechnutí jeho rozumů jsme si mohly k němu schovat bundy a helmy. Ale zpět k zámku.Jedná se o opravdu velkolepý objekt,bohužel je dost zanedbaný.Myslel jsem že si prohlídneme z venku alespoň nádvoří,to lze ovšem pouze s prohlídkou.Vzhledem k času už se nám nechtělo čekat na začátek prohlídky,takže jsme se spokojili s obvodovou prohlídku zámku a vyrazily k domovu.

Před hranicemi děláme ještě malou zajížďku k Vodopádu v miedzigorze. Odhadem asi 10m velký vodopád padá do jakési rokle ..no nebudu to rozmazávat. Pokud jedete kolem,stojí zajížďka z hlavního tahu 7km za to.

Cestu domů přes Pastviny už nemá cenu nějak popisovat.Najeli jsme asi 260km,takže do pohody a počasí bylo přímo ukázkový.